Tkáčske dielničky

Určené pre všetkých vo veku 7-99 rokov.
Naša krajina má krásne dedičstvo ľudovej kultúry a tradícií, ktoré však môžeme vidieť len na folklórnych slávnostiach alebo pri návšteve skanzenov. Bola by veľká škoda, keby naše deti nemali možnosť získať informácie o tom, ako žili naši predkovia, ako vypĺňali svoj čas tvorením. Koľko zručnosti v sebe mali. To všetko máme aj my, len sme to v sebe neprebudili, či neobjavili. Neveríte? Tak nám dovoľte ukázať vám, koľko tajov do vás vštepili vaši predkovia. Budete milo prekvapení zo svojich schopností a zručností. Nielenže vytvoríte krásnu spomienku, ale aj okúsite kúsok z minulosti a možno v sebe objavíte skrytú vášeň, ktorá sa stane mostíkom k vašej duši. Objavte v dnešnom rýchlo svete moderných technológií jednoduchú cestu k zastaveniu času a objaveniu svojej hĺbky.
Čo všetko môžete okúsiť? – Tkanie, šitie, háčkovanie, plstenie, pletenie, šúpolenie, krasličiarstvo… a veľa-veľa ľudového..
Kurzy vedú lektori, ktorým ľudová tvorba kvitne zo srdca a snažia sa zrniečka vysádzať všade okolo, aby nám časom narástli noví a noví nadšenci ľudových zvyklostí, ktorí nedovolia, aby dnešný svet zadupal posolstvo našich starých mám a otcov.

Kurzy v Tkaniciach:

image-37

 

 

 

 

 

 

 

 

Šúpoľové bábiky
Lektor: Maťa Bollová

image-38

Vianočné slamené ozdoby
Lektor: Maťa Bollová

image-39

Šúpoľové kohútiky na kraslice
Lektor: Maťa Bollová

 

V prípade záujmu sa prihláste a pri naplnenom kurze Vás o termíne kurzu budeme informovať.

Prihláste sa na kurz

Fotky z kurzov:
Kraslice
Medovníkový domček
Slamené ozdoby
Šúpoľové bábiky
Vianočné mydielka
Vianočné vatové ozdoby

 • Dielnička ihlička

Miesto, kde Vaše deti (od 5 rokov) oboznámime so základmi šitia. Vysvetlíme si aké pomôcky potrebujeme. Naučíme sa šiť predný, zadný, obšívací slučkový steh. Základné stehy k vyšívaniu – krížikový, retiazkový. Vyšijeme jednoduchý obrázok, z filcu ušijeme kapsičku. Predstavíme ručne šitý patchwork – mini vankúšik, lopta a iné dekorácie. Pre deti, ktoré absolvujú prvý kurz šitia, pripravujeme pokračovanie so zložitejšími technikami až prejdeme na šitie so šijacím strojom.

Kurz šitia pre rodičov s deťmi:

Témy stretnutí:

 1. Zoznamovacie stretnutie – ušijeme si pár drobností, aby sa deti zoznámili so strojom.

Vyrobíme si: gumička do vlasov, čelenka do vlasov, vrecúško na desiatu.

Materiál, ktorý je potrebné priniesť: kúsky látok – gumička cca 40x10cm,    čelenka 50x10cm, vrecúško na desiatu, niť ladiaca k látkam.

 1. Vyrobíme si: Batôžtek

Materiál, ktorý je potrebné priniesť: bavlnená látka o rozmere 100x50cm, textilná šnúrka 4m ladiaca k látke a niť ladiaca k látke

 1. Vyrobíme si: sukničku

Materiál, ktorý je potrebné priniesť: bavlnená látka o rozmere 50cmxšírka látky a niť ladiaca k látke

 1. Vyrobíme si: vankúšik s aplikáciou

Materiál, ktorý je potrebné priniesť: bavlnená látka o rozmere 2ks 50x50cm (alebo 100x50cm), látky a niť ladiaca k látke, zips šatový 50cm tak, aby ladil k látke a kúsky látok na aplikáciu o rozmere cca 40x40cm.

Pomôcky, ktoré je potrebné si priniesť:

 • Šijací stroj
 • Náhradné ihly do stroja
 • Dlhé pravítko
 • Nožnice
 • Krieda
 • Krajčírsky meter
 • Zatvárací špendlík
 • Špendlíky
 • Ihly na ručné šitie
 • Gumovateľné pero

V prípade otázok, resp. ak nemáte k dispozícii šijací stroj kontaktujte nás.

Predbežná prihláška na kurz

Fotky z dielničky ihličky

 • Korálkovanie

Kurz korálkovania je zameraný na výrobu šperkov a ozdôb. Oboznámime Vás so základnými technikami navliekania korálikov, so začatím a ukončením práce, pripevnením uzáverov atď.

Predbežná prihláška na kurz

  • Plstenie

Na tomto kurze Vám priblížime jedno z ľudových remesiel a to plstenie. Túto techniku naši predkovia používali na výrobu oblečenia, obuvy, ale aj rôznych úžitkových potrieb a ozdôb. My sa budeme venovať mokrému aj suchému plsteniu a výrobe ozdôb, figuriek. Neodmysliteľnou súčasťou suchého plstenia je ovčia vlna a ihla. Všetko ostatné Vás naučíme na našich kurzoch.

Predbežná prihláška na kurz

  • Paličkovanie

Na tomto kurze Vás zavedieme do tajov nádhernej ručnej práce. O čipkárstve na Slovensku hovoria historické pramene už zo 16. storočia. Zoznámime sa s pracovnými pomôckami, naučíme sme základy paličkovanej čipky, jednoduché vzory. Pripravujeme.

Predbežná prihláška na kurz