Drotárstvo

Pre koho: pre všetkých od 8 – 99 rokov. Naučíme sa vyrábať ozdoby a dekorácie z drôtu do bytu a domu, úžitkové predmety ako sú vešiaky, misy a misky, odrôtovať fľaše a keramiku drôtené šperky a mnoho iného. Pri výrobe týchto vecí sa naučíte rôzne drotárske techniky (špirálová technika, slučkový výplet, košikárska technika, opletanie nádob…) a budeme používať rôzne druhy drôtu (železný žíhaný drôt, pozinkovaný drôt, medený drôt, postriebrený drôt …)

viac info o Drotárskych dielničkách

Sobotňajšie dielničky pre deti

Pre koho: deti vo veku 3-8 rokov bez sprievodu rodičov.
Kreatívne dielničky pre malé Šidlá, ktoré sú tematicky zamerané na aktuálne ročné obdobia, sviatky, aktivity…
viac info o Sobotňajších dielničkách

Tkanice

Pre koho: pre všetkých vo veku 7-99 rokov.
Čo všetko môžete okúsiť? – Tkanie, šitie, háčkovanie, plstenie, pletenie, šúpolenie, krasličiarstvo… a veľa-veľa ľudového..
Kurzy vedú lektori, ktorým ľudová tvorba kvitne zo srdca a snažia sa zrniečka vysádzať všade okolo, aby nám časom narástli noví a noví nadšenci ľudových zvyklostí, ktorí nedovolia, aby dnešný svet zadupal posolstvo našich starých mám a otcov.

Kurzy v Tkaniciach:

    • Dielnička ihlička

Miesto, kde Vaše deti (od 5 rokov) oboznámime so základmi šitia. Vysvetlíme si aké pomôcky potrebujeme. Naučíme sa šiť predný, zadný, obšívací slučkový steh. Základné stehy k vyšívaniu – krížikový, retiazkový. Vyšijeme jednoduchý obrázok, z filcu ušijeme kapsičku. Predstavíme ručne šitý patchwork – mini vankúšik, lopta a iné dekorácie. Pre deti, ktoré absolvujú prvý kurz šitia, pripravujeme pokračovanie so zložitejšími technikami až prejdeme na šitie so šijacím strojom.

    • Korálkovanie

Kurz korálkovania je zameraný na výrobu šperkov a ozdôb. Oboznámime Vás so základnými technikami navliekania korálikov, so začatím a ukončením práce, pripevnením uzáverov atď.

    • Plstenie

Na tomto kurze Vám priblížime jedno z ľudových remesiel a to plstenie. Túto techniku naši predkovia používali na výrobu oblečenia, obuvy, ale aj rôznych úžitkových potrieb a ozdôb. My sa budeme venovať mokrému aj suchému plsteniu a výrobe ozdôb, figuriek. Neodmysliteľnou súčasťou suchého plstenia je ovčia vlna a ihla. Všetko ostatné Vás naučíme na našich kurzoch.

viac info o Tkaničiarskych dielničkách

Patchwork

Patchwork je zvláštna technika zošívania látok. Ide o zošívanie malých, rôznofarebných kúskov látok tak, že spolu vytvárajú väčšie geometrické vzory. Výsledný patchwork je spojený s ďalšími vrstvami látky a je ozdobne prešívaný drobnými stehmi. Výsledný výrobok sa nazýva quilt. Pôvodne išlo výlučne o ručnú prácu, dnes už existujú špeciálne šijacie stroje, ktorými je možné patchwork vytvárať. Aspoň toľko o tom hovorí wikipedia. A všetko ostatné spojené s patchworkom sa naučíme na našich kruzoch. Potrebné je mať vlastný šijací stroj a chuť sa naučiť niečo nové 😉 Šidielko vie zapožičať dva šijacie stroje.

viac info o Patchworku

Výtvarné dielničky pre malé detičky

Sú určené pre deti vo veku 1,5 – 3 rôčkov v doprovode rodičov.

Čo tam robíme? – Tvoríme, skúšame, zažívame, skúmame a máme z toho všetkého obrovitánsku radosť (hlavne preto, že tam môžme skúšať a objavovať naozaj aj to, čo by nám doma u rodičov ťažko prešlo :-).
Že sú ešte malé? – Kdeže! Príďte sa presvedčiť na vlastné oči a hmaty 🙂 Dajte im priestor prostredníctvom výtvarných činností prejaviť a podporiť prirodzenú zvedavosť, nápaditosť a tvorivosť.
Hravou formou rozvíjame ich zručnosti, dávame im možnosť spoznať rôzne materiály a vyskúšať rôzne techniky.
Nakoľko detičky v tomto veku začínajú samostatne uvažovať, veľmi rady skúmajú všetko samé – na vlastnú päsť. Áno, niekedy je to aj nebezpečné, ale neberme im možnosť vyskúšať si to, zažiť to v rámci bezpečných hraníc, ktoré im v Šidielku vytvárame. Sme tam, aby sme vytvorili bezpečné prostredie a umožnili im zahĺbiť sa do svojich bádacích tajov. Pamätáte sa na ten nenahraditeľný pocit, keď máte možnosť spraviť niečo bez usmernenia a pomoci iných… Veď aj pre dospelých je to úžasný pocit, nieto pre deti, ktoré sú mnohokrát „obmedzované“ z každej strany, aj keď práve kvôli rodičovskému strachu, ktorý je veľakrát zbytočne prehnaný. Dajme im možnosť nadýchnuť sa bez určenia obmedzenia.
Je dôležité stotožniť sa s pravidlom č.1: Dôležitý je samotný proces, nie výsledok. Pri spoločnej činnosti s rodičmi rastie u dieťaťa zdravé sebavedomie, schopnosť komunikácie a spolupráce.
Inšpiráciou pri práci s detičkami sú nám objavy pani Montessori, ktoré sú nám blízke, inšpiratívne a stotožňujeme sa s nimi.

Lektor: Dominka Košútová

Tel.: 0944 074 788 mail: domkakosutova111@gmail.com

Začíname: 24.10.20175, pravidelne v utorok od 9:30-10:30

viac info o Dielničkách