Prečo práve „Šidielko“

Nad názvom nášho občianskeho združenia som si lámala hlavu dosť dlho. Chcelo to niečo tradičné, ľudové, kreatívne, veselé, neposedné. A z toho vzniklo Šidielko. Šidielko je rýchly, krásne farebný hmyz, ale zároveň je to aj pracovný nástroj, z pod ktorého vychádzajú nádherné výrobky. Šidielkami nazývame aj naše neposedné deti, ktoré sú zvedavé, šikovné a otvorené učeniu sa. Verím, že názov vystihne všetko to, čo chceme našim združením docieliť.

Všade okolo nás je množstvo moderných technológií, ktoré nám „uľahčujú“ každodenné činnosti, povinnosti a mali by nám takto ponúkať viac času na iné aktivity, avšak – akosi to tak nie je, niekde v systéme rovnováh sa stala chyba… Množstvo rýchlych áut, počítačov, mobilov, elektro-prístrojov a rôznych moderných technológií nám „pomáha“ rýchlo spraviť to, čo je potrebné. A prečo vlastne? Prečo potrebujeme všetko tak rýchlo spraviť? Aby nám zostalo viac času pre seba? A zostáva nám viac času pre seba? Dovolíme si venovať každý deň aspoň hodinku času len a len pre seba, pre svoje radosti, pre svoje deti, pre svoju rodinu….?
Žijeme v dobe, kde čas plynie neuveriteľne rýchlo a my akosi nedokážeme uchopiť za hrsť času pre seba, svojich najbližších, pre činnosti, ktoré nám robia radosť a navracajú nás do spomienok z detstva. Ak máme ten dar – svoje vlastné deti, sme len krôčik od tohto sveta. Stačí sa viac natiahnuť a môžeme zažiť krásu jednoduchosti. Naše deti nám stále ukazujú cestu k radosti, smiechu, úsmevu, jednoduchosti, kráse… Ukazujú nám, aké jednoduché je tešiť sa zo života. Aj to pomaly už zabúdame – tešiť sa… Tešiť sa z jednoduchých vecí a vidieť v jednoduchosti krásu.

Fotky z akcií so Šidielkom:
Slnečný festival 2015 – Handrové nešité bábky
Slnečný festival 2015 – Papierové pohyblivé bábky
Slnečný festival 2015 – Varechové bábky
Slnečný festival 2015 – Ponožkové bábky
Deň otvorených dverí v MsKS Labyrint Senec 2015
MDD pre ZSE 2014
Deň otvorených dverí v MsKS Labyrint Senec
Leto so Šidielkom na Magio pláži 2013
Šidielko v Minitábore 2013
MDD pre ZSE 2013

LEKTORI

Matulik_Bollova
image-14
Martina Bollová

Už od útleho detstva som rada tvorila – bol to môj svet, v ktorom som mohla naplno objavovať svoje možnosti a schopnosti, byť sama sebou a tešiť sa z toho.
Ako to však v živote býva, vízie mojich rodičov ma zaviali na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, kde som študovala odbor regionálneho rozvoja, kde sa vo mne prehĺbila túžba po spoznaní ľudovej tvorby cez agroturistiku. Už v tej dobe som sa venovala výrobe kraslíc reliéfnym voskovaním.
Svoj tvorivý svet som ochutnávala len formou aktivít v detských a mládežníckych kluboch a táboroch, ktorých som sa organizačne zúčastňovala.
Až pri mojich deťoch som sa začala aktívnejšie venovať tvoreniu. Deti majú zázračnú schopnosť – ukázať nám množstvo tajov, ktoré nevidíme len preto, že sa nedokážeme zastaviť, spomaliť a dívať sa pozorne, vnímať všetko okolo nás… Ak im dovolíme vtiahnuť nás do ich sveta a vidieť „ich“ očami, objavíme aj v sebe mnoho neobjaveného a dokážeme mať radosť nie z dokonalých vecí, ale zo samotného procesu diania a napĺňania našich túžob.
Práca s deťmi je úžasná, pretože sú schopné prejaviť svoje pocity, nebránia sa im. Nie nadarmo sa hovorí, že k detskej radosti stačí málo, a navyše tá radosť je mierne nákazlivá, takže ak im dáme možnosť radovať sa, budeme sa tešiť aj my, a čo viac nám chýba ku šťastiu 🙂 Je úžasné sledovať, ako každé dieťa skúma rovnakú vec rôznymi spôsobmi. Je úžasné dať im priestor na to – byť sami sebou, bez obmedzení, a predsa v bezpečí 🙂
Preto som sa rozhodla založiť toto občianske združenie, aby som mohla ja a lektori, ktorí s nami spolupracujú, odovzdávať aj druhým svoje vedomosti a zručnosti, aby aj ostatní, či už deťúrence, ale aj dospelí mali radosť zo svojho výtvoru.
Vzdelanie a kurzy:

  • SPU, regionálny rozvoj
  • Sociálna a pedagogická akadémia Bratislava
  • Kurzy: akreditované kruzy MŠ SR v ÚĽUVe – zdobenie kraslíc, práca so šúpolim, slamené výrobky
  • Cyklus stretnutí o montessori výchove v domácom prostedí – pod vedením Ivony Brandisovej
  • Cyklus stretnutí o montessori výchove u Dr. Evy Štarkovej

Katka_Krizanova
image-15
Katka Križanová

Ahoj, volám sa Katka, už od malička som bola kreatívna, stále som niečo tvorila a drží ma to do dnes.

Skončila som odevnú školu, a venovala sa rôznym výtvarným a kreatívnym technikám ako napr. fusing, šitý korálkový šperk, textilný šperk, mozaika, servítková technika, maľovanie na hodváb a iné. Šijem stále a veľmi ma to baví. No najviac mi prirástol k srdcu drôt. Začala som drôteným šperkom, ale to mi nestačilo, a hľadala som niečo viac. Našla som to v ÚĽUV-e, kde som absolvovala kurzy ľudovo umeleckých remesiel, naučila sa rôzne drotárske techniky, a získala osvedčenia v príslušných odboroch. Drotárske techniky sa snažím aj ďalej zdokonaľovať a rozvíjať.
Všetko, čo rada robím, sa snažím naučiť aj iných.
Je úžasné, keď sa veci podávajú z človeka na človeka a každý dá do toho to svoje – nápad, kreativitu a hlavne srdce.
Najradšej robím s deťmi, majú úžasnú fantáziu a robia to s takým nasadením.

Preto som sa začala venovať Montessori pedagogike.

Valentína BykováValentina_Bykova

Volám sa Valentína. Vyštudovala som históriu a obdivujem ľudové remeslá, rôzne ručné práce a environmentálne nápady – všetko, čo nás povzbudzuje dozvedieť sa viac o našich predkoch, našom okolí a o nás samých. Navyše, ručné práce sú asi najlepší spôsob, akým človek dokáže rozvíjať svoje
zručnosti a zároveň si oddýchnuť a spestriť život. Zbytočné kilogramy popri takomto hobby asi nestratíte, ale zato môžete vyrobiť niečo unikátne, vzácne a môžete byť hrdí na to, že ste to spravili vy sami. Prináša to obrovskú radosť, ktorú Vám všetkým želám.

Venujem sa výšivke, maľbe, výrobe ľudových bábik, tradičných ozdôb z vaty, látky, dreva a iných prírodných materiálov. Tento zoznam sa určite bude dopĺňať aj ďalej.

Katarína Hičárová

Katarína Hičárová

Volám sa Katarína . Za týmto rýdzo slovenským menom sa skrýva jedno malé tvorivé šidlo, ktoré vie kúzliť s papierom. Môj hand made svet sa však začal trošku inde. Výrobou šperkov, hlavne náušničiek. Na strednej škole som sa šperkárstvu venovala maximálne ako sa len dá. No nebolo to pre mňa to pravé orechové. Nie vždy som bola s mojím výrobkom úplne stotožnená.  Rada však skúšam nové techniky a preto sa mojou novou vášňou stal scrabook. Počas študovania na vysokej škole som sa prihlásila na tvorivý kurz, kde som sa naučila túto techniku.  Stretla som sa s materiálom, ktorý perfektne vyhovoval mojej fantázii a snahe o jedinečnú tvorbu. V papieri vidím nekonečné množstvo tvorivých možností. Je krásne vytvoriť si originálny kúsok, jediný na svete, len ten Váš. Dovoľte mi, aby som Vám scrapbook techniku predstavila,  ukázala Vám jej energiu a čaro tvorenia s papierom.